• Jakościowe badanie opisowe obejmowało 23 użytkowników konopi indyjskich z powodu wielu problemów zdrowotnych.
  • Celem było opisanie percepcji użytkowników i reakcji na piętno związane z konopiami indyjskimi.

Tło

Pomimo powszechnej ekspansji i akceptacji ogółu społeczeństwa, zażywanie konopi indyjskich w wielu kontekstach nadal jest postrzegane jako nieprawidłowa aktywność. Jednak mniej wiadomo, jak piętno związane z konopiami wpływa na osoby, które używają konopi do celów terapeutycznych (CTP), i jakie strategie te osoby stosują do radzenia sobie ze stygmatyzacją. Celem tego kanadyjskiego badania było opisanie percepcji użytkowników i reakcji na stygmatyzację związaną z wykorzystaniem CTP.

Metody

23 osoby, które korzystały z CTP w wielu problemach zdrowotnych, uczestniczyły w półstrukturalnych wywiadach. Przepisane dane przeanalizowano za pomocą indukcyjnego podejścia i strategii porównawczych, aby zbadać percepcję uczestników CTP i zidentyfikować tematy.

Wyniki

Doświadczenia uczestników stygmatu związane są z negatywnymi opiniami na temat konopi jako narkotyków rekreacyjnych, bieżącymi sankcjami karnymi związanymi z zażywaniem pochodnych konopi i zażywaniem pochodnych konopi w związku ze stygmatyzacją podatności (związaną z istniejącą chorobą i niepełnosprawnością).

Strategie zarządzaniapiętno za pomocą CTPObejmowały one: zachowanie „tajnego” CTP, edukowanie osób, które nie aprobują lub nie rozumieją korzystania z CTP i odpowiedzialne używanie konopi.

Wnioski

Zrozumienie, w jaki sposób jednostki postrzegają i reagują na stygmatyzację, może poinformować o opracowaniu strategii mających na celu zmniejszenie stygmatyzacji związanej z używaniem CTP, tym samym eliminując bariery napotykane przez osoby zażywające ten lek.

Zasoby :
Joan L Bottorff i in. „Postrzeganie konopi jako medycyny stygmatyzowanej: badanie opisowe jakościowe”. Dziennik redukcji szkód , BioMed Central, 16 lutego 2013: harmreductionjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1477-7517-10-2 .

Autor:

Joan L Bottorff