Kannabinoidy to grupa związków chemicznych występujących w konopiach indyjskich. Niektóre z nich są psychoaktywne, takie jak THC (tetrahydrokannabinol) i mogą wywoływać uczucie euforii i relaksu. Inne kannabinoidy, takie jak CBD (kannabidiol), nie mają skutków psychoaktywnych, ale przyciągają ogromne zainteresowanie medyczne ze strony firm farmaceutycznych, które chcą dowiedzieć się więcej o ich właściwościach medycznych.
Kannabinoidy to nie tylko THC i CBD. Uważa się, że w konopiach występuje około 100 lub więcej innych kannabinoidów. Ich efekty medyczne dopiero zaczynają się pojawiać. Zainteresowanie kannabinoidami nigdy nie było większe, zwłaszcza w przypadku potencjalnych zastosowań medycznych.
Ile jest kannabinoidów?
Do tej pory z rośliny konopi wyizolowano co najmniej 113 różnych kannabinoidów. Istnieje jednak pewna naukowa różnica zdań co do dokładnej liczby, ponieważ prowadzi się więcej badań nad kannabinoidami i dokonuje się nowych odkryć. Dwa najbardziej znane kannabinoidy to THC i CBD, ale wraz z intensyfikacją badań nad kannabinoidami, poszerzaniem się wiedzy i rosnącym zainteresowaniem farmaceutycznym, zaczyna się zwracać uwagę na inne, mniej reprezentowane kannabinoidy.
Medycyna stara się nadążyć za danymi, które zaczynają pojawiać się w badaniach nad kannabinoidami! W miarę jak prohibicja marihuany zanika na całym świecie, rośnie zainteresowanie naukowców, aby dowiedzieć się więcej o właściwościach każdego kannabinoidu. W rzeczywistości pozostaje jeszcze do wykonania ogromna ilość pracy, wysiłku i badań.
Dziesięciolecia politycznych ingerencji i prohibicji pozostawiły próżnię w wiedzy, która powoli jest wypełniana. Odpowiedzi na pytania takie jak „które kannabinoidy wzmacniają lub hamują działanie innych” są nadal prawie niemożliwe. To sprawia, że bardzo trudno jest zrozumieć synergie (lub właściwości antagonistyczne), które mogą istnieć między określonymi kannabinoidami, a także przewidzieć, które kannabinoidy najlepiej pasują do określonych dolegliwości.
Przy tak wielu kannabinoidach warto spróbować je sklasyfikować. Niektóre kannabinoidy można zobaczyć tylko w świeżej roślinie (surowe kannabinoidy). Niektóre kannabinoidy powstają dopiero po podgrzaniu surowych kannabinoidów (np. w waporyzatorze). Inne kannabinoidy powstają tylko wtedy, gdy surowe lub podgrzane kannabinoidy dojrzewają.
THCA to surowy kannabinoid bez psychoaktywności. Podczas wapowania ciepło przekształca THCA w THC, który jest wysoce psychoaktywny. Pokazuje to dramatyczne zmiany, które mogą wystąpić przy działaniu poszczególnych kannabinoidów przy niewielkiej ilości ciepła. THC może również później przekształcić się w CBN, jeśli jest pozostawione na dłuższy czas. CBN nie jest psychoaktywny.
Surowe kannabinoidy
Kannabinoidy surowe definiuje się jako kannabinoidy obecne wyłącznie w świeżym materiale roślinnym. Często są to „kwaśne” wersje kannabinoidów. Te surowe kannabinoidy są często niestabilne i łatwo rozkładają się przy odrobinie ciepła, tworząc wersję bezkwasową.
Jak kannabinoidy działają na organizm?
W latach 90. XX wieku naukowcy odkryli obecność ludzkiego układu endokannabinoidowego. ECS pozostaje w fazie badań wstępnych, co oznacza, że potrzeba znacznie więcej pracy klinicznej. Uważa się jednak, że ECS bierze udział w regulacji systemów poznawczych i fizjologicznych. Należą do nich apetyt, ból, nastrój, pamięć, odpowiedź immunologiczna itp.
Układ endokannabinoidowy zawiera dwa podstawowe receptory kannabinoidowe znane jako CB1 i CB2. Znajdują się one w nerwach, mózgu, narządach i tkankach. Uważa się, że niektóre kannabinoidy wzmacniają działanie innych. I odwrotnie, niektóre kannabinoidy mogą również tłumić działanie innych.
Po tylu latach prohibicji konopi, medycyna dopiero rozpoczyna badania potrzebne do pełnego zbadania biochemii kannabinoidów. Dużo więcej pozostaje do zrobienia.
Tymczasem rozwija się być może najbardziej ekscytujący rozdział w historii konopi. Kannabinoidy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i obiecujących, ale najmniej zbadanych leków naturalnych. Hodowcy nowych odmian konopi wypuścili już nowe odmiany bogate w THCV, CBDV i CBG. I pozostają w pełni zaangażowani w dalsze badania nad nowymi szczepami bogatymi w rzadkie, nowe kannabinoidy.
Tekst wyłącznie do celów edukacyjnych, zawsze zapoznaj się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w Twoim kraju!