• Prawie 1300 respondentów odpowiedziało na ankietę internetową dotyczącą zastępowania leków na receptę.
  • Wyniki pokazują, że prawie 50% respondentów zastępuje leki na receptę marihuaną.
  • Badanie pokazuje, że w krajach, w których używanie konopi jest legalne, ta substytucja jest bardziej prawdopodobna.

Tło naukowe

W badaniu wzięli udział: James M Corroon Jr., Laurie K Mischley i Michelle Sexton, a głównym powodem badania był wzrost użycia marihuany medycznej, najczęściej z powodu bólu, lęku i depresji. Najnowsze dane sugerują, że zażywanie i nadużywanie leków na receptę może spaść w krajach, w których medyczna marihuana jest legalna.

Celem tego badania było poznanie i zbadanie użytkowników konopi, aby sprawdzić, czy celowo zastąpili marihuanę lekami na receptę.

Metody badawcze

Próba badawcza składała się łącznie z 2774 osób, które zarejestrowały się i potwierdziły, że przynajmniej raz używały konopi indyjskich w ciągu ostatnich 90 dni.

Z osobami przeprowadzono wywiady za pomocą anonimowego kwestionariusza internetowego, który badał skutki zastąpienia konopi indyjskich. Uczestnicy zostali wybrani za pośrednictwem mediów społecznościowych lub legalnych przychodni konopi w stanie Waszyngton.

Wyniki

Łącznie 1248 respondentów (46%) stwierdziło, że używa konopi indyjskich jako substytutu leków na receptę. Najczęstsze rodzaje substytucji narkotyków to narkotyki/opiaty (35,8%), anksjolityki/benzodiazepiny (13,6%) i antydepresanty (12,7%).

W sumie zgłoszono 2473 substytucje lub około 2 substytucje leków na respondenta. Prawdopodobieństwo substytucji narkotyku było 4,59 (95% przedział ufności [CI], 3,87, 5,43) wyższe u osób używających konopi medycznych w porównaniu z użytkownikami niemedycznymi oraz o 1,66 (95% CI, 1,27 i 2,16) wyższe u osób, które zadeklarowały jego używanie w łagodzeniu chorób współistniejących w postaci bólu, lęku i depresji.

Nieco wyższy odsetek respondentów, którzy potwierdzili substytucję, mieszkał w krajach, w których używanie marihuany medycznej było legalne w czasie badania (47% vs. 45%, p = 0,58), ale różnica ta nie była istotna statystycznie

Źródła: badanie , zdjęcie: www.khabarban.com