Terpeny to naturalne, oleiste i aromatyczne związki wytwarzane przez konopie indyjskie i wiele innych rodzajów roślin. Związki terpenowe są odpowiedzialne za bogate aromatyczne zapachy wytwarzane przez konopie indyjskie. Uważa się, że terpeny są potężnym modulatorem lub czynnikiem wpływającym na działanie konopi indyjskich. Same terpeny mają fizyczny wpływ na organizm i są wytwarzane przez te same gruczoły roślinne, które produkują kannabinoidy. Jeśli kiedykolwiek wyhodowałeś Orange Bud i miałeś żywicę na swoich rękach, zauważysz pikantny cytrusowy zapach, który może nadal tam być, nawet po wyparowaniu wielu innych zapachów. Dzieje się tak, ponieważ Orange Bud zawiera wysoki poziom terpenowego limonenu.
Istnieje ponad 100 terpenów, z których każdy ma swój własny aromat, smak i właściwości lecznicze. Umożliwiają uzyskanie wyjątkowego aromatu dla naszych ulubionych odmian konopi. Terpeny występują również w innych roślinach, od liści drzew po płatki kwiatów. Grzyby, glony i bakterie również wytwarzają związki terpenowe. Naturalne terpeny odpowiadają za wyjątkowe zapachy, które przywołują poczucie spokoju podczas wdychania świeżego, pachnącego porannego powietrza znad lasu lub spacerów wśród ogrodowych kwiatów.
Jak działają terpeny z konopi indyjskich
Terpeny są szeroko stosowane w przemyśle farmaceutycznym, biotechnologicznym, spożywczym i kosmetycznym. Jest to zróżnicowana gama związków chemicznych, od związków stosunkowo prostych do skomplikowanych struktur. Terpeny to delikatne związki, które można łatwo utracić z pąków, jeśli pojemnik do uprawy jest zbyt ciepły lub jeśli patyki są przesuszone i słabo dojrzałe (utwardzanie).
Wiele terpenów w konopiach indyjskich jest już dobrze znanych i rozumianych ze względu na ich obecność w innych kwiatach, owocach, przyprawach i innych naturalnych źródłach roślinnych i zwierzęcych. Różne terpeny i ich aromaty są znane i stosowane w aromaterapii od wielu lat.
Konopie zawierają setki biologicznie aktywnych związków. Większość z nich to kannabinoidy lub związki pokrewne kannabinoidom. Ale znajdziesz także dziesiątki terpenów, flawonoidów i różnych innych naturalnie występujących chemikaliów. Niektóre z nich prawdopodobnie będą w dużej mierze niedostatecznie zbadane i mogą okazać się niezwykle ważne dla przyszłych zastosowań medycznych.
Dziesięciolecia prohibicji stłumiły badania do tego stopnia, że większość kannabinoidów była ledwie zbadana. Co więcej, niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób kannabinoidy i terpeny mogą ze sobą współdziałać. Jest to znane jako efekt otoczenia, w którym synergia wielu kannabinoidów działających razem jest większa niż suma ich indywidualnych efektów. Zdolność terpenów i kannabinoidów do modyfikowania ich odpowiednich efektów leczniczych jest kolejną komplikacją dla badaczy medycznych, którzy muszą zbadać tylko jeden związek farmaceutyczny (i wytwarzane metabolity), gdy rozkłada się on w organizmie człowieka.
Terpeny są zawarte wraz z olejami konopnymi i kannabinoidami w błyszczącej żywicy trychomowej, która pokrywa kwiaty i liście. Bogata zawartość terpenów nadaje odpowiednio wysuszonym paluszkom niezrównany, pożądany i kuszący aromat. Uważa się również, że terpeny konopi modulują działanie danej odmiany konopi. Terpeny, takie jak mircen, mogą nawet przyczyniać się do fizycznych efektów marihuany ze względu na jej właściwości przeciwzapalne.
Terpeny występują w wielu roślinach, nie tylko w konopiach. Limonen występuje w roślinach cytrusowych i tworzy typowy cytrusowy zapach.
Wielu koneserów konopi uwielbia głęboki, bogaty profil terpenowy w swoich konopiach i uważa, że wzmacnia on działanie THC. Pinen to terpen występujący w sosnach i drzewach iglastych, nadający paluszkom świeży „leśny” aromat.
Jeden inny ważny terpen z konopi jest znany jako beta-kariofilen. Znany również jako kariofilen, może stanowić do 25% całkowitej zawartości terpenów w roślinie konopi.
Ostateczna zawartość terpenów w konopiach zależy od kilku czynników. Należą do nich genetyka rośliny konopi, a także sposób, w jaki konopie były uprawiane i suszone.
Zwykle w odpowiednio wysuszonych pałeczkach całkowita zawartość terpenów wynosi do 0,5% masy całkowitej. Jednak dzięki najlepszej genetyce i zoptymalizowanym warunkom wzrostu i suszenia poziom terpenów może sięgać około 1% masy kwiatu.
Tekst wyłącznie do celów edukacyjnych, zawsze zapoznaj się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w Twoim kraju!