• Uzależnione kobiety są bardziej świadome swojego uzależnienia niż mężczyźni.
  • Wiąże się to z pojawieniem się problemów psychicznych, zdrowotnych i zawodowych, które towarzyszą tym uzależnieniom.

Wprowadzenie do badania

Kobiety uzależnione od alkoholu wcześniej zdawały sobie sprawę, że potrzebują leczenia bardziej niż kolejnej dawki alkoholu. W tym samym czasie doświadczyli wcześniejszego wystąpienia powikłań związanych z alkoholem (tzw. Telescoping). Zjawisko to wydaje się być widoczne u kobiet uzależnionych od narkotyków, chociaż dostępne dane na ten temat są mniej bogate.

Cel

Ocena wpływu płci na przebieg leczenia oraz częstość, nasilenie i związane z tym powikłania DSM-III-R i uzależnienia od alkoholu u 271 uzależnionych pacjentów (średnia wieku 32,6; 156 kobiet).

Metody

Metodę ANCOVA zastosowano do porównania czasu regularnego używania kokainy, opiatów, konopi i alkoholu oraz czasu między dawkami.

Zbadano również wyniki wskaźnika nasilenia zależności (ASI).

Wyniki

Podczas badania regularnego stosowania jakiejkolwiek substancji nie zaobserwowano różnic między płciami u pacjentów. Kobiety regularnie zażywają opiaty i konopie indyjskie od kilku lat, a uzależnienie od alkoholu trwa krócej przed rozpoczęciem leczenia. Chociaż nasilenie uzależnienia od narkotyków i alkoholu nie różniło się w zależności od płci, kobiety zgłaszały poważniejsze komplikacje psychiatryczne, zdrowotne i zawodowe.

Wnioski

Odkrycia te potwierdzają hipotezę o przyspieszonej progresji do leczenia wśród kobiet uzależnionych od opiatów, konopi i alkoholu oraz sugerują, że istnieje podatność płci na niekorzystne konsekwencje tych zaburzeń.

Źródła: badanie , zdjęcie: www.pinterest.es