• Marihuana lecznicza znajduje wiele zastosowań jako substancja wspomagająca i lecznicza w wielu różnych dziedzinach
  • Jednym z nowo zbadanych obszarów możliwego używania konopi jest opieka paliatywna

Konopie lecznicze są obecnie poszukiwane przez naukowców jako możliwy bezpieczny wybór środków terapeutycznych mających na celu wsparcie pacjentów, którzy mogą pomóc w leczeniu objawów związanych z różnymi nowotworami. Najczęściej wymieniane objawy, na które mogą pomóc marihuana medyczna, to w przypadku opieki onkologicznej:

  • problemy ze snem

Naukowcom szczególnie podoba się fakt, że marihuana często jest w stanie złagodzić wszystkie te objawy jednocześnie, dzięki czemu można uniknąć jednoczesnego podawania dużej liczby różnych środków farmaceutycznych.

Wyniki oficjalnego badania zostały opublikowane w wiodącym europejskim czasopiśmie naukowym „European Journal of Internal Medicine”. W badaniu szczegółowo przeanalizowano 2960 pacjentów z Izraela cierpiących na różne rodzaje raka. Całkowita obserwacja trwała 6 miesięcy, ale tylko 1742 z tych pacjentów przeżyło do końca badania. „U 60% osób, które przeżyły terapię powiodło się” - dodaje jeden z kierowników badania, dr Victor Novak, który pracuje w oficjalnej klinice badań nad konopiami indyjskimi na Uniwersytecie Soroka w Izraelu.

leki na raka konopi indyjskich

Izrael - siła napędowa badań nad konopiami indyjskimi w opiece paliatywnej

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło konopie indyjskie do celów medycznych już w 2007 r., Ale do tej pory naukowcom brakowało kluczowych danych dotyczących indywidualnych cech pacjentów, takich jak częstotliwość używania konopi indyjskich, obserwowane skutki uboczne i ogólna epidemiologia poszczególnych osób. Pomocne było jednak uzyskanie danych od pacjentów, którzy są jednocześnie klientami Tikun-Olam” (przetłumaczone z hebrajskiego „naprawmy świat”). Tikun-Olam to prywatna, zatwierdzona przez państwo organizacja, która koncentruje się na produkcji i leczeniu konopi indyjskich dla pacjentów.

Zespół badawczy przeanalizował wyniki kwestionariuszy, na które odpowiedziało łącznie 3000 pacjentów z rakiem przepisanych na leczenie konopiami indyjskimi, aby uzyskać lepsze dane. Pacjenci wypełnili ankiety w pierwszym i szóstym miesiącu terapii. Główne objawy, z którymi borykali się pacjenci (w tym odsetek):

  • Nudności i utrata apetytu (48,9%)

Należy tu zaznaczyć, że 902 (24,9%) mniej pacjentów wypełniło kwestionariusz kontrolny po sześciu miesiącach z powodu przedwczesnej śmierci, a kolejne 682 (18,8%) zaprzestało używania konopi indyjskich w okresie badania.

Pozostałych 1211 badanych pacjentów (60,6%) odpowiedziało na ostateczną ankietę w następujący sposób:

  • 95% zgłosiło poprawę kondycji podczas terapii konopiami indyjskimi

  • 3,7% pacjentów nie zauważyło żadnej zmiany

  • 0,3% zgłosiło pogorszenie stanu

Integracja marihuany w onkologii

Dr Donald I. Abrams, który pracuje jako hematolog-onkolog w San Francisco, jest zwolennikiem stosowania marihuany medycznej w celu złagodzenia objawów związanych z rakiem, a także z chemioterapią. „Udało mi się zobaczyć klinicznie iz pierwszej ręki, jak marihuana może pomóc pacjentom z rakiem i ich objawom” - wyjaśnia Abrams, dodając, że w porównaniu z marihuaną, opiaty farmaceutyczne stosowane w bólu u schyłku życia mogą uniemożliwić normalne umiejętności komunikacyjne. dlatego też należy się pożegnać z bliskimi.

„Wielu moich pacjentów było w stanie stopniowo i bezpiecznie odstawić wszystkie opiaty i środki przeciwbólowe z konopi indyjskich”. Donald I. Abrams

onkologia marihuana marihuana rak

Chociaż leki przeciwbólowe i opiaty są bardzo skutecznym wyborem w łagodzeniu bólu, negatywne objawy z nimi związane mogą ostatecznie być szkodliwe dla ogólnego leczenia. Jednym z problemów jest np. Późniejsza niezdolność pacjenta do radzenia sobie z bólem bez tabletek i jeszcze silniejszego ich odczuwania po zaprzestaniu leczenia.

Konopie w połączeniu z opiatami?

W przeciwieństwie do leczenia konopiami indyjskimi oferuje kilka głównych korzyści. Jedną z nich jest oczywiście wyraźnie mniejsza toksyczność kannabinoidów i znikoma szansa na uzależnienie, zwłaszcza fizjologiczne. Kolejną zaletą leczenia konopiami indyjskimi jest jej związek z pierwotną terapią opioidową.

„Chociaż nadal istnieje potrzeba dalszych badań w tej dziedzinie, wydaje się, że kannabinoidy są w stanie zwiększyć działanie samych opiatów, co z kolei może zmniejszyć ich dawkę, a tym samym toksyczność, stopień uzależnienia i negatywne skutki uboczne. W tym miejscu należy zauważyć, że terapia konopiami ma charakter integracyjny w leczeniu raka - to znaczy uzupełnia istniejące leczenie.

„Każdy pacjent, który decyduje się na stosowanie konopi indyjskich w leczeniu swojego rodzaju raka, musi najpierw skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach rezygnacja z istniejącego leczenia może być śmiertelna”.

Dr Sunil Kumar Aggarwal, działający w Washington State Multicare Institute for Research and Innovation, również podziela swoją opinię: „Sposób, w jaki rozwija się medycyna konopna i jakie możliwości są potrzebne do wprowadzenia substancji z tej rośliny, prowadzi mnie do przekonania, że powinniśmy osiągnąć punkt, który nazwałbym „Integrative Cannabinoid Medicine ” (IKM) . Podczas gdy dzisiejsza medycyna integracyjna koncentruje się na łączeniu substancji pochodzenia roślinnego z farmaceutykami, w przypadku IKM główny nacisk kładzie się na wdrażanie konopi, czyli roślin bogatych w różnego rodzaju substancje kannabinoidowe ”.

Proces egzystencjalny i duchowy w opiece onkologicznej

Innym, nie mniej interesującym aspektem stosowania konopi indyjskich w onkologii jest ich wpływ na psychologiczny proces u schyłku życia pacjentów. Dzięki temu roślina ta nie tylko jest w stanie tłumić wspomniane objawy fizjologiczne, ale także lekarze odnajdują nadzieję i potencjał w obszarze cierpienia egzystencjalnego, co jest zrozumiałe dla osób świadomych zbliżającego się końca życia.

„Podczas wpływu medycznej marihuany na pacjentów u schyłku życia zaobserwowano korzystne psychicznie skutki. Najciekawsze odpowiedzi dotyczyły uczucia spokoju, integralności emocjonalnej i ogólnego spełnienia psychicznego ”.

leczenie konopiami indyjskimi

Marihuana medyczna może również pomóc pacjentom w komunikowaniu się z bliskimi i ogólnym wysiłkiem, aby pozostać obecnym do ostatniej chwili. Komentarz dr Aggarwal opiera się na tym temacie: „ Poprawa postrzegania chwili obecnej w połączeniu ze wzrostem zdolności introspekcji i medytacji, którą konopie są w stanie katalizować, pomaga osiągnąć stan równowagi emocjonalnej prowadzącej do„ dobrej śmierci ”. Konopie były również używane w kulturach przeszłości ”.

Suplementy końcowe: leczenie raka konopi czy raczej suplement terapeutyczny?

Chociaż możesz przeczytać o kilku badaniach, w których konopie indyjskie wywołały apoptozę (programowanie śmierci komórkowej komórek rakowych), nie możemy od razu przeskoczyć do opinii, że marihuana gwarantuje wyleczenie raka . Pacjenci, którzy mylą przedwczesne wyniki eksperymentów in vitro z prawdziwą zdolnością konopi do zabijania komórek rakowych, są śmiertelni.

„Wyniki badań nad leczeniem raka konopi indyjskich są jedynie wstępne i na pewno nie można ich uznać za ostateczne, rozstrzygające dane. Ponadto ogromna większość dotychczasowych eksperymentów dotyczyła jedynie eksperymentów „in vitro” lub na zwierzętach ”.

Badania nad marihuaną idą w dobrym kierunku

Sytuacja legislacyjna dotycząca dostępności medycznej marihuany wyraźnie się poprawia na całym świecie, widzimy też pewne kroki na lepsze, zwłaszcza dzięki politycznym wpływom Czeskiej Partii Piratów. Odchodzące tabu dotyczące marihuany sprzyja także zainteresowaniu samych lekarzy i naukowców, którzy z zaciekawieniem zaczynają do niego zwracać się, a my mamy możliwość głębszego przyjrzenia się potencjalnym korzyściom terapeutycznym tej wszechstronnej rośliny. Jednym z najbardziej obiecujących możliwych zastosowań jest obszar leczenia onkologicznego i opieki nad umierającymi pacjentami.

Jednak nadal należy pamiętać, że nawet marihuana, która jest uważana za bardzo bezpieczną w porównaniu z innymi lekami i roślinami, jest w stanie wyrządzić więcej szkody niż pożytku w niektórych przypadkach. Dlatego nadal niezbędna jest komunikacja między pacjentem a jego opiekunami lub lekarzami. Równie istotna jest odpowiednia edukacja zarówno pacjentów, jak i lekarzy i opiekunów. Na razie jednak wydaje się, że przy odpowiednim podejściu do stosowania roślina ta może mieć bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne.

Źródła: cancerworld.net ; pharmacy-journal.com ; oncologynurseadvisor.com