Konopie uprawiane są od tysięcy lat. Jednak dopiero niedawno nauka zaczęła odkrywać jej prawdziwą złożoność. Do tej pory znamy kilka kannabinoidów obecnych w konopiach indyjskich, z których dwa najbardziej znane to THC i CBD. Dopiero niedawno odkryto substancję o nazwie kannabimovone (CBM) w roślinie konopi o nazwie carmagnola i uznano ją za kannabinoid o wielu unikalnych efektach. Czym dokładnie jest kannabimowon? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co naukowcy odkryli do tej pory na temat CBM.

Kiedy odkryto CBM?

Kannabimovon został przypadkowo odkryty w 2010 roku we włoskiej odmianie konopi o nazwie Carmagnola. Jednak Kanabimovon dopiero niedawno znalazł się w centrum uwagi, gdy grupa włoskich uniwersytetów i ośrodków badawczych opracowała badanie na ten temat w marcu 2020 r., które zostało następnie opublikowane w czasopiśmie Molecules. Ich odkrycia wykazały, że ten kannabinoid działa inaczej niżTHC i CBD, pomimo podobnej struktury biologicznej do CBD.

Jak działa CBM?

Tworzenie komórek narządów w ludzkim ciele jest kontrolowane głównie przez dwa receptory: PPARa (PPAR-alfa) i PPARy (PPAR-gamma). Komórki te są również odpowiedzialne za regulację hormonów, takich jak insulina, która odgrywa istotną rolę w przetwarzaniu cukrów w diecie. Stwierdzono, że CBM wiąże się z różnymi receptorami w ludzkim ciele , z najwyższym powinowactwem do receptora PPARγ. Niski poziom insuliny prowadzi do zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca. Naukowcy twierdzą, że aktywując receptory PPARy, kannabinoidy takie jak CBM mogą promować prawidłowy wzrost komórek, a także regulację hormonalną, aby pomóc osobom z cukrzycą i podobnymi chorobami.

Jakie są efekty terapeutyczne CBM?

Receptory PPARα i PPARγ regulują aktywność genów odpowiedzialnych za tworzenie komórek w głównych narządach ludzkich, takich jak:

  • Serce,
  • niektóre mięśnie,
  • nerki,
  • wątroba,
  • okrężnica,
  • trzustka,
  • i śledzionę.

CBM działa jako agonista receptora PPARγ, podczas gdy inne kannabinoidy, takie jak THC i CBD, są antagonistami tych receptorów.

Jako agonista PPAR, CBM jest absolutnie idealny, ponieważ może pomóc w leczeniu cukrzycy i innych chorób metabolicznych. Przyszłe badania nad CBM mogą ujawnić, czy jego działanie na PPAR może być dobrze wykorzystane. Ponieważ wiadomo, że inne kannabinoidy, w tym THC i CBD, wpływają na metabolizm, CBM prawdopodobnie zostanie włączony do złożonych ekstraktów z konopi indyjskich wraz z innymi kannabinoidami i terpenami.

Terapeutyczne działanie kannabinoidów

THC: niepokój, zaćma, bezsenność, brak apetytu, skurcze mięśni, nudności, ból i inne.

CBD: lęk, depresja, stany zapalne, migreny, nudności, ból, zaburzenia psychiczne, drgawki i inne.

CBM: cukrzyca, choroby metaboliczne, zaburzenia odżywiania, zaburzenia hormonalne, różne nowotwory i inne możliwe efekty, które nie zostały jeszcze odkryte.

Dostępność CBM na rynku

CBM pochodzi z odmiany konopi o nazwie Carmagnole, choć po dalszych badaniach prawdopodobne jest, że ten kannabinoid występuje również w innych odmianach. Stosunkowo wysoka zawartość CBM w odmianie Carmagnola może zachęcić hodowców do krzyżowania tej odmiany konopi przemysłowych z innymi odmianami w celu uzyskania nowych odmian o wysokiej zawartości CBM. Jednak uprawa tej odmiany prawdopodobnie nie jest jeszcze dobrym biznesem, biorąc pod uwagę, że roślina produkuje tylko niewielkie ilości tego kannabinoidu.

Przyszłe medyczne zastosowania CBM

Ponieważ przeprowadzono niewiele badań na ten temat, dość trudno jest dokładnie określić, w jaki sposób CBM będzie działać jako środek leczniczy. Konsumenci zaczynają postrzegać CBM jako kolejny składnik leczniczych produktów z konopi indyjskich. Chociaż prawdą jest, że CBM jest zbyt dużą nowością, aby powiedzieć o nim cokolwiek ostatecznego, prawdą jest również, że to, co już wiemy o konopiach indyjskich, może sugerować, że wszelkie przyszłe odkrycia dotyczące CBM raczej nie będą rozczarowujące. Jest to więc dobry czas na zbadanie, co potrafi ten nowy i obiecujący kannabinoid. W końcu badanie opublikowane w czasopiśmie Molecules ujawniło, że poważne schorzenia, takie jak cukrzyca, mogą być leczone nowymi terapiami zawierającymi kannabinoidy, takie jak CBM , THC, CBD, THCV lub inne kannabinoidy, które nie zostały jeszcze odkryte.

Chociaż CBM nie jest jeszcze powszechnie dostępny na rynku, będziemy na bieżąco informować o jego rozwoju. Obserwuj naszą stronę internetową, zapisz się do naszego newslettera i bądź jednym z pierwszych, którzy dowiedzą się o jego dostępności.