Rośliny konopi są bardzo odporne i mogą wytrzymać niekorzystne warunki przez pewien czas. Jednak podczas uprawy, zarównow pomieszczeniach, jak i na zewnątrz,może wystąp wieleproblemów. Hodowcy powinni zatem wcześnie interweniować, aby rozwiązać te problemy. Jeśli twoje rośliny konopi wydają się marnieć, otokilka możliwych środków zaradczych, opartych na najczęstszych problemach, z jakimi borykają się rośliny konopi podczas swojego cyklu życia. Czytaj dalej, aby poznać cztery główne kategorie problemów związanych z uprawą konopi. Omówimy problemy związane zeskładnikami odżywczymi, szkodnikami, chorobami i stresem środowiskowym. Podpowiemy również , jak zidentyfikowaćte problemy, a następnie skutecznie je rozwiązać.

Najczęstsze problemy roślin konopi indyjskich

1. problemy ze składnikami odżywczymi

2. Problemy ze szkodnikami konopi

3. Problemy ze stresem środowiskowym

4. Problemy z chorobami konopi

Najczęstsze problemy roślin konopi indyjskich

Poniżej znajdują się informacje dotyczące najczęstszych problemów, które można napotkać podczas uprawy konopi, w tym krótkie porady i wskazówki, jak im zapobiegać lub je rozwiązywać.

Problemy z substancjami odżywczymi

Niewystarczające lub nadmierne podlewanie

Problemy z substancjami odżywczymi

Niedostateczne lub nadmierne podlewanie to dwa z najczęstszych problemów początkujących hodowców, ale można im łatwo zar adzić.

Zbyt duża ilość wilgoci dusi rośliny, powodując uszkodzenie komór powietrznych korzeni. Z kolei zbyt mała ilość wilgoci spowalnia tempo wzrostu i zmniejsza przyszłe plony.

Objawy niedostatecznego lub nadmiernego podlewania:

  • Opadanie liści,
  • zwijanie się liści,
  • zmianakoloru liści z zielonego na żółty.

Rozwiązanie:

Na szczęście problemom tym można łatwo zaradzić. Jeśli nie dostarczasz roślinom wystarczającej ilości wody, musisz podlewać je częściej i dostarczać im więcej wody podczas każdego podlewania . Z drugiejstrony, jeśli rośliny są nadmiernie podlewane, wystarczy podlewać jerzadziej. W przypadku nadmiernego podlewania roślin, należy odczekać kilka dni, aż wyschną, a następnie kontynuować odpowiednie podlewanie.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, kiedy roślina wymaga podlania, jest sprawdzenie suchości gleby. Wystarczy dotknąć palcem wierzchniej warstwygleby. Jeśli jest sucha, prawdopodobnie nadszedł czas, aby podlać roślinę. Pamiętaj , że należy podlewaćtylko wtedy, gdy gleba jest sucha w warstwie około 1-2 cm poniżej gleby.

Nadmiar składników odżywczych

Nadmiar składników odżywczych

Podobnie jak w przypadku problemów z podlewaniem ,początkujący hodowcy często mają tendencję do nadmiernego odżywianiaswoich roślin . Przyjmowanie dużych ilości składników odżywczych nie jest dobre dla zdrowia roślin.

Objawy nadmiaru składników odżywczych:

  • Brązowe lub żółtawe końcówki i brzegi liści,
  • zwinięte końcówki liści,
  • liście zaczynają wysychać.

Rozwiązanie:

Jeśli roślina zaczyna wykazywać oznaki nadmiernego pobierania składników odżywczych, należy zaprzestaćnawożenia na tydzień lub dwa. W poważniejszych przypadkach zaleca się dokładne przepłukanie doniczki lub pojemnika hodowlanego strumieniem wody odostosowanym pH.

Znacznie trudniej jest zlikwidować problem nadmiaru składników odżywczych niż ich niedoboru. W przypadku niedoboru składników odżywczych należy po prostu dodać więcej nawozu. Należy pamiętać, żenawozy organiczne nieco łagodniejsze niż nieorganiczne .

Niedobór azotu

Azot jest jednym z trzech głównych makroskładników odżywczych, od których zależą rośliny konopi, więc jego podaż jest bardzo ważna. Niedobór azotu jest prawdopodobnie najczęstszym problemem dla hodowców konopi. Azot pomaga w produkcji chlorofilu, więc jego brakkomplikuje proces fotosyntezy, prowadząc do spowolnienia wzrostu roślin.

Objawy niedoboru azotu:

  • żółknięcie liści,
  • opadanie liści,
  • blaknięcie niektórych części rośliny,
  • zabarwienie łodygi na fioletowo lub czerwono.

Rozwiązanie:

Problem ten można łatwo rozwiązać, sprawdzając najpierw, czy używaszproduktu o prawidłowej wartości pH. Dostarcz roślinom mieszankę składników odżywczych lub produkt organiczny, taki jak obornik.

Nieprawidłowa wartość pH

Poziom pH wskazuje, jak kwaśne lub zasadowe jest środowisko w podłożu uprawowym. Dlatego bardzo ważne jest mieszanie składników odżywczych i wody o prawidłowej wartości pH. Niestabilny poziom pH może mieć negatywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych przez rośliny konopi.

Oznaki niskiego pH:

  • brązowe plamy na krawędziach liści.

Rozwiązanie:

Miej pod ręką tester i sprawdź, czy odczyty mieszczą się w prawidłowym zakresie. Jeśli odczyty są nieprawidłowe, skoryguj je ,podlewając roślinę strumieniem czystej wody lub użyj regulatorów pH, które można kupić w sklepie.

Niedobór potasu

Potas wpływa na wiele naturalnych procesów zachodzących w roślinach . Pomaga wrozwoju korzeni, wchłanianiu wody i podziale komórek.

Objawy niedoboru potasu:

  • Brązowe lub brązowawe końcówki i brzegi liści,
  • obumieranie i opadanie liści,
  • roślina może rosnąć, ale jest słaba.

Rozwiązanie:

Często niewłaściwe wchłanianie potasu występuje, ponieważ składniki odżywcze dostarczane roślinie zawierają zbyt dużo wapnia lub azotu. Sprawdź pH wody i przepłucz roślinę wodą zawierającą tylko połowę składników odżywczych. Odżywianie dolistne lub odżywianie bogate w potas, takie jak organiczne wodorosty , powinno rozwiązać ten problem .

Problemy ze szkodnikami konopi

Inne niepożądane problemy roślin konopi obejmują szkodniki. Istnieje wiele różnych rodzajów zwierząt, które lubią ucztować na roślinach konopi, ale na szczęście istnieją sposoby, aby im zapobiec.

Koniki polne

Koniki polne

Jest to jeden znajbardziej szkodliwych i trudnych do wyeliminowania szkodników. Ten niewielki szkodnik ma kolor czerwony, pomarańczowy lub brązowy i występuje głównie pod liśćmi.

Objawy inwazji mszyc:

  • Małe plamki przypominające kropki na liściach roślin,
  • drobne sieci przypominające pajęczyny.

Rozwiązanie:

Jeśli odkryłeś, że którakolwiek z twoich roślin jest zaatakowana przez jedwabniki, natychmiast usuń je z pomieszczenia do uprawy, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Zastosuj organiczny pestycyd, szczególnie na spodniej stronie liści. Najlepszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest użycie biedronek, które szybko zabiją wszelkie jedwabniki.

Mszyce

Mszyce

Mszyce bardzo małe i dlatego zwykle bardzo trudno je zauważyć. Występująna spodniej stronie liści w kształcie wachlarza. Wysysają składniki odżywcze i wodę z tych liści, powodując ich więdnięcie i wysychanie.

Objawy inwazji mszyc:

  • małe żółte lub białe plamki wielkości kropki,
  • białe nitki między liśćmi.

Rozwiązanie:

Zaleca się spryskiwanie mieszanką oleju nimbusowego wcelu zabicia tych chrząszczy . Biedronki mogą również poradzić sobie z tym problemem w sposób naturalny.

Tasiemce

Tasiemce

Tasiemce to małe owady, które żywią się roślinami konopi ,drapiąc powierzchnię liści kłami i wysysając sebum, które jest wydalane z uszkodzonego obszaru.

Objawy inwazji wciornastków:

  • plamy z lekko srebrzystym połyskiem na liściach i łodygach,
  • suche i łamliwe liście,
  • opadanie liści,
  • więdnięcie i osłabienie roślin,
  • zahamowanie wzrostu roślin.

Rozwiązanie:

Z grzywką można sobie poradzić stosując pułapki lepowe. Innym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest spryskanie roślin odpowiednim roztworem. Jeśli rośliny są zaatakowane, można spryskaćje olejem nimbusowym lub użyć biedronek do zabicia grzywki.

Białoskrzydłe

Te małe białe chrząszcze żywią się cennymi roślinami, a także rozprzestrzeniają choroby. Żywią sięliśćmi i łodygami roślin konopi i są jednymi znajbardziej szkodliwych szkodników, które mogą zaatakować rośliny.

Objawy inwazji mączlika:

  • Białe plamy pod liśćmi,
  • zahamowanie wzrostu i więdnięcie roślin,
  • żółknięcie liści,
  • suche brzegi liści,
  • łamliwe liście, które odpadają.

Rozwiązanie:

Mączliki są odporne na pestycydy, co czyni je bardzo niebezpiecznymi szkod nikami. Możesz poradzić sobie z tymi szkodnikami, stosując organiczne domowe środki zaradcze. Można na przykład spryskaćroślinę roztworem olejku czosnkowego. Doskonałym naturalnym sposobem zapobiegania tym szkod nikom jestsadzenie roślin towarzyszących. Uprawiaj cynie i inne rodzaje kolorowych roślin , abyzachęcić kolibry i pożyteczne owady, które zabijają kosy białoskrzydłe.

Problemy związane ze stresem środowiskowym

Stres temperaturowy

Stres temperaturowy występujenajczęściej u roślin uprawianych wpomieszczeniach. Stres temperaturowyto rodzaj stresu spowodowanego zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu uprawowym.

Objawy stresu temperaturowego:

  • Żółte lub brązowe plamy na liściach najbardziej narażonych na działanie światła,
  • więdnięcie i opadanie liści,
  • brzegi liści zwijające się ku górze.

Rozwiązanie:

Aby wyeliminować problemy związane ze stresem temperaturowym, wystarczy obniżyćtemperaturę do rozsądnego poziomu. Rośliny konopi generalnie preferują temperatury około 20-30°C w ciągu dnia i nieco niższe temperatury w nocy.

Wilgotność powietrza powinna być niższa niż wilgotność roślin konopi indyjskich

Kolejnym problemem dla roślin konopi może byćwysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza.

Objawy nieodpowiedniej wilgotności:

  • Zbyt wysoka wilgotność objawi się, gdy na roślinachzacznie pojawiać siępleśń,
  • Niska wilgotność spowoduje więdnięcie pąków roślin.

Rozwiązanie:

Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka,wystarczy zainwestować w nawilżacz powietrza.

Problemy z chorobami konopi

Poniżej znajduje się lista chorób, które mogą zagrażać roślinom konopi:

Zgnilizna pąków konopi

Zgnilizna pąkówjest jedną z najbardziej podstępnych chorób grzybiczych, które atakują rośliny kon opi. Zgnilizna pąków jest najczęstsząprzyczyną uszkodzeń liści i pąków konopi. Grzyb ten jest przyczyną takich problemów, jak niewystarczające zaopatrzenie liści i pędów w wodę i składniki odżywcze. Zgnilizna ta rozwija się głównie wchłodnym i umiarkowanym klimacie o wysokiej wilgotności.

Objawy zgnilizny pędów:

  • Białe plamy na łodygach, które później stają się szare,
  • kolor liści jest ciemniejszy do fioletowego,
  • nietypowy wzrost liści,
  • widoczna pleśń,
  • pręciki więdną i stają się szare, czarne lub brązowe.

Rozwiązanie:

Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się zgnilizny jest zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza i zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu do uprawy. Konieczne jest również oddzieleniezainfekowanych roślin od reszty i odcięcie zainfekowanych części rośliny. Ostrożnie sprawdź resztę roślin pod kątem oznak zgnilizny. Po usunięciu wszystkich gnijących części rośliny należy dokładnie sprawdzić, czy pozostałe pąki się nie zmieniają i czy warunki w szkółce są w porządku.

Septoria liści

Septoria liści

Rośliny konopi często mają problemy z tym patogenemgrzybiczym , który jestgłównie spowodowany połączeniem gorącej i deszczowej pogody. Może również wystąpić u roślin cierpiących na niedobór azotu.

Objawy septoriozy liści:

  • Żółte i brązowe plamy na górnej i dolnej części liści,
  • Plamy mają często okrągły kształt z ciemnobrązowymi krawędziami i szarym środkiem,
  • więdnięcie i opadanie liści,
  • zahamowanie wzrostu i zmniejszenie plonów.

Rozwiązanie:

Jeśli chcesz zapobiec lub pozbyć się tej choroby, zachowaj czujność i usuwajzainfekowane liście.

Możesz zapobiecseptorii, zmieniając miejsce sadzenia. Wystarczy wybraćnowe miejsce sadzenia po każdych zbiorach. Usuń wszelkie zanieczyszczenia z poprzedniego sezonu wegetacyjnego i dokładnie napowietrz glebę. Dodaj do glebymieszaninę fungicydów. Pojawieniu się choroby można zapobiec, spryskując glebę sodą oczyszczoną.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy jest jednym znajczęstszych rodzajów grzybów, z którymi można się spotkać jako hodowca konopi. Może wystąpić szczególnie w słabo wentylowanych i bardzo wilgotnych środowiskach.

Objawy mączniaka prawdziwego:

  • Białe lub pudrowe plamy na liściach,
  • więdnięcie i opadanie liści.

Rozwiązanie:

Można zapobiegać mączniakowi prawdziwemu poprzezwłaściwą wentylację oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Usuń porażone rośliny ze szkółki, a następnie przytnij porażone liście i łodygi i potraktuj roślinę środkami przeciwgrzybiczymi.

Możesz zapobiec przyszłym problemom, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, odpowiednią wilgotność i czyste środowisko.

Zadbaj o zdrowie swoich roślin konopi indyjskich

Rośliny konopisą dość wrażliwe, co oznacza, że jeśli nie otrzymująpotrzebnych im składników odżywczych, są atakowane przez szkodniki lub pojawiają się inne problemy, mogą wykazywaćoznaki stresu. Chociaż na pierwszy rzut oka objawy tych niedoborów mogą wydawać się podobne, touważna obserwacja roślin od samego początku uprawy pozwala je bardzo szybko i łatwo wykryć. Chociaż szkodniki i choroby mogą pojawić się na każdym etapie uprawy, zapobieganie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Najczęstsze choroby konopi nie powinny już stanowić problemu. Zdobądź nasiona konopi o zawartości THC do 1% i zacznij uprawę!

Autor.