Chociaż większość odmian konopi dobrze toleruje ciepło, podczas uprawy konopi może wystąpić stres cieplny. Roślina konopi może tolerować tylko określoną ilość ciepła i światła. Intensywne upały mogą stanowić poważny problem, który może trwale uszkodzićlub nawet zabić roślinę konopi. Nawet odmiany, które wydają się przetrwać stres cieplny, mogą produkować niższe plony i słabej jakości pąki.

Czym jest stres cieplny w konopiach indyjskich?

Stres cieplny oznacza, że rośliny konopi tracą zdolność do samoregulacji wewnętrznej równowagi, która pomaga im się ochłodzić. Rośliny konopi lubią wysokie temperatury, ale czasami zbyt wysoka temperatura może powodować szereg problemów, które mogą mieć poważny wpływ na rośliny konopi, jeśli nie zostaną w porę wyeliminowane.

Stres cieplny w konopiach indyjskich występuje, gdy rośliny są narażone na bardziej lub mniej intensywne temperatury, niż są w stanie tolerować.

Dlaczego rośliny konopi przegrzewają się?

Przegrzanie nie występuje tylko dlatego, że jest gorąco, ale należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników, które pomogą lepiej zidentyfikować problem i znaleźć jego przyczynę. Istnieje kilka przyczyn stresu cieplnego:

Zbyt dużo światła

Intensywne światło jest często przyczyną nadmiernego ciepła. Z tego powodu diody LED są ogólnie preferowane zamiast świateł HID, ponieważ wytwarzają mniej ciepła i można je łatwo przyciemnić.

Niska wilgotność

Jeśli rośliny rosną w bardzo suchym miejscu, szybko tracą wilgoć. Niska wilgot ność zapobiega ochładzaniu sięroślin.

Niewystarczająca wentylacja

Wentylacja jest bardzo ważna dla uprawy. Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości świeżego powietrza są podatne na przegrzanie. Wentylacja pomaga utrzymać niską temperaturę.

Objawy stresu cieplnego u konopi indyjskich

Jeśli roślina konopi jest narażona na nadmierny stres cieplny, może to mieć bardzo niekorzystne konsekwencje. Objawy stresu cieplnego u konopi różnią się w zależności od stadium rośliny konopi i przyczyny stresu cieplnego. Roślina, która zostanie zestresowana podczas sezonu wegetacyjnego będzie miała inne objawy niż roślina, która już zakwitła.

Stres cieplny u sadzonek

  • zahamowany wzrost
  • blade i zwiędłe liście
  • sadzonki są kruche

Stres cieplny w fazie wegetatywnej:

  • poskręcane, suche i zwiędłe brzegi liści
  • żółto-brązowe plamy na liściach
  • przypalenia na końcówkach liści

Stres cieplny w fazie kwitnienia:

  • wyblakłe i pożółkłe liście
  • nadmierna liczba białych słupków
  • zwijanie się liści

Ważne jest, aby odróżnić objawy stresu cieplnego od innych podobnych problemów związanych z uprawą, takich jak intensywność światła, brak lub nadmiar składników odżywczych.



Wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem cieplnym u roślin konopi

To, czy rośliny konopi mogą odzyskać siły po stresie cieplnym i w jakim stopniu, zależy od kilku czynników, takich jak etap rozwoju roślin i zakres uszkodzeń.

Istnieją różnice między radzeniem sobie ze stresem cieplnym na zewnątrz i w pomieszczeniach:

Radzenie sobie ze stresem cieplnym u konopi uprawianych w pomieszczeniach

Problemów związanych ze stresem cieplnym w uprawie indoor można uniknąć w następujący sposób:

  • Jeśli nie masz kontroli natężenia światła, zwiększ odległość między sadzonkami a źródłem światła,
  • umieścić w pomieszczeniu wentylatory oscylacyjne,
  • używać oświetlenia LED, które generuje mniej ciepła niż konwencjonalne oświetlenie,
  • jeśli temperatury osiągają ekstremalne wartości, należy zainstalować odpowiednią klimatyzację,
  • utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu poniżej 25°C.

Radzenie sobie ze stresem cieplnym w uprawie konopi na zewnątrz

Jeśli uprawiasz konopie na zewnątrz, kontrolowanie stresu cieplnego może być nieco trudniejsze, ale nadal możesz pomóc swojej marihuanie:

  • Wybierz odmianę konopi z naturalną tolerancją na ciepło.
  • Uprawiajsadzonki w doniczkach, a gdy konopie zaczną wykazywać oznaki stresu cieplnego, możesz przenieść je do chłodniejszego miejsca w cieniu.
  • Podlewajrośliny rano i wieczorem, ponieważ są one bardziej podatne na szybką utratę wody z powodu narażenia na bezpośrednie działanie wilgoci i ciepła.
  • Sadzić w odpowiednim czasie, aby zbiegło się to z akceptowalną wilgotnością na zewnątrz.
  • Utrzymuj korzenie w chłodzie. Unikaj bezpośredniego światła na korzenie. Suplementy z wodorostów pomagają korzeniom regulować temperaturę i wilgotność oraz zmniejszają ryzyko wysychania roślin w przypadku przegrzania.
  • Jeśli nie możesz przenieść roślin, przykryj je, aby zapewnić imcień na kilka godzin w najgorętszych porach dnia.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami , można łatwo zapobiec stresowi cieplnemu u roślin konopi. Zapobieganie stresowi cieplnemu u konopi zaczyna się od właściwego planowania. Stworzenie odpowiednich warunków przed rozpoczęciem uprawy może zaoszczędzić wielu późniejszych problemów. Poświęć więc trochę czasu, aby upewnić się, że wiesz, jakie warunki są idealne dla twoich roślin konopi. Zapobieganie jest kluczowe. Zapewnienie optymalnego środowiska dla roślin jest zawsze lepsze niż znalezienie problemu, gdy jest już za późno.