Zdarza się, że odkrywasz odmianę konopi tak dobrą, że nie możesz powstrzymać się od chęci jej uprawy. Jednak wielu hodowców często zauważa, że rośliny z tej samej odmiany są tak różne w wynikach, że nie można nawet powiedzieć, że pochodzą z tej samej odmiany. Terminy genotyp i fenotyp są używane do wyjaśnienia tych różnic między odmianami, ale czy wiesz, co one oznaczają? Zrozumienie genetyki konopi może być bardzo złożone. Wielu hodowców często błędnie używa słów genotyp i fenotyp. Jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia dotyczące genotypów, fenotypów i chemotypów. Najpierw wyjaśnimy te terminy, a następnie przyjrzymy się ich wzajemnym powiązaniom i pokażemy różnice między nimi.

Czym jest genotyp konopi indyjskich?

Genotyp to specyficzna kombinacja genów, w którą wyposażona jest każda roślina konopi. Genotyp to kod genetyczny, który zawiera wszystkie informacje genetyczne dotyczące wzrostu, wyglądu i wszelkich cech, które można później zaobserwować. Genotyp konopi jest kluczem do zrozumienia potencjału genetycznego danej odmiany.

Czym jest fenotyp konopi?

Fenotyp odnosi się do tego, jak rośliny konopi tej samej odmiany różnią się od siebie pod względem cech fizycznych, takich jak kształt, kolor, zapach i wydajność. Fenotypy są wynikiem interakcji między składem genetycznym rośliny a środowiskiem, w którym jest uprawiana. Fakt, że nasiona pochodzą z tej samej rośliny rodzicielskiej, niekoniecznie oznacza, że zawierają tę samą informację genetyczną. Środowisko, w którym rośnie roślina, wpływa na rozwój pewnych cech. Interakcja między kodem genetycznym a środowiskiem skutkuje tak zwanym fenotypem rośliny.

Najlepszym sposobem na zrozumienie tego jest użycie wzoru: GENOTYP + ŚRODOWISKO = FENOTYP.

Fenotyp reprezentuje widoczne cechy, które pojawiają się podczas cyklu życia rośliny konopi, gdy jest uprawiana w określonym środowisku i obejmuje na przykład:

  • Plon,
  • efekty,
  • kolory,
  • zapachy,
  • wysokość,
  • rozmiar i kształt liści,
  • zawartość terpenów,
  • poziomy kannabinoidów.

Różnica między genotypem a fenotypem

Genotyp

Fenotyp

związany z genetyką i cechami dziedzicznymi,

związany z DNA i środowiskiem,

można określić za pomocą testów,

może być obserwowany wzrokowo,

dziedziczony po roślinie rodzicielskiej,

nie są dziedziczne,

jest wewnętrznym kodem,

jest zewnętrzną manifestacją wewnętrznych procesów wraz z czynnikami środowiskowymi,

nie można na nią wpływać.

Można na niego wpływać.

Czynniki środowiskowe wpływające na fenotyp konopi

Czynniki, o których należy pamiętać, aby uzyskać najlepszy fenotyp konopi to:

  • Temperatura,
  • wilgotność,
  • podłoże uprawowe,
  • oświetlenie,
  • nawóz,
  • składniki odżywcze.

Czynniki środowiskowe wpływają na cykl życia rośliny i nie są przekazywane następnemu pokoleniu podczas hodowli. Na przykład, jeśli hodowca stosuje niską temperaturę i wysoki przepływ powietrza, aby uzyskać wyjątkowo silny fenotyp, który rośnie szeroko, nie oznacza to, że następne pokolenie tej rośliny będzie rosło w ten sam sposób, nawet jeśli są to genetyczne klony oryginalnej rośliny.

Czym jest fenohunting?

Fenohunting to proces wykorzystywany przez hodowców konopi indyjskich do tworzenia najlepszych odmian o najwyższych plonach i sile działania, najlepszym smaku i maksymalnym wzroście. Obejmuje on sadzenie różnych odmian, ich uprawę, klonowanie i identyfikację kluczowych cech. Po znalezieniu najlepszego możliwego fenotypu, hodowcy pobierają z niego sadzonki i tworzą klony, które są identycznymi kopiami genetycznymi oryginalnej rośliny. Klony te mogą być następnie sprzedawane hodowcom poszukującym najlepszych genetycznie roślin.

W fenohuntingu nie opracowuje się nowych cech ani cech ekstremalnych; wszystko musi opierać się na ograniczeniach genetycznych danej odmiany.

Czym są chemotypy konopi?

Jeśli chodzi o przewidywanie konkretnych właściwości leczniczych i możliwych skutków ubocznych, najbardziej znaczące różnice wynikają z chemotypów.

Gdy hodowcy konopi zaczęli selektywnie rozmnażać rośliny, aby zawierały określone kannabinoidy, takie jak CBD, analizy laboratoryjne ujawniły, że poszczególne typy kannabinoidów mogą się znacznie różnić. Niektóre nasiona mogą zawierać więcej CBD, inne więcej THC, a pozostałe mogą być gdzieś pomiędzy, ze stosunkiem THC:CBD wynoszącym 1:1.

Poruszanie się po rozległym genetycznym świecie konopi jest bardzo złożone. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po genotypach, fenotypach i chemotypach ułatwił ci poruszanie się po tych zagmatwanych pojęciach. Od teraz nie będziesz miał problemu ze zdefiniowaniem genotypu, fenotypu i chemotypu. A dlaczego nie wykorzystać zdobytej wiedzy w praktyce? Odwiedź nasz sklep internetowy, kup nasiona do uprawy o zawartości THC do 1% i przekonaj się, czym różnią się od siebie poszczególne odmiany i czy możesz wpłynąć na te różnice.