Nie jest tajemnicą, że używanie konopi indyjskich, zarówno w celach leczniczych, jak i rekreacyjnych, jest nadal wysoce stygmatyzowane. Najnowocześniejsze kraje w dziedzinie badań nad konopiami indyjskimi wykorzystują metody naukowe, aby przeciwdziałać tej stygmatyzacji, jednocześnie zapewniając ludziom lek, którego potrzebują, aby zachować zdrowie.

Poniżej znajduje się lista krajów, które są o krok do przodu w badaniach nad konopiami indyjskimi i obecnie podejmują szereg kroków w celu zbadania potencjalnych skutków leczniczych marihuany.

Badania nad konopiami indyjskimi

Stwardnienie rozsiane, epilepsja, schizofrenia, choroba Alzheimera, przewlekły ból i wiele innych chorób. Lecznicze działanie marihuany sprawia, że roślina ta jest doskonałym wyborem terapeutycznym w przypadku wielu dolegliwości. Badania nad leczniczą marihuaną są jednak bardzo ograniczone, więc pacjenci, pracownicy służby zdrowia i decydenci nie dysponują wiarygodnymi dowodami potrzebnymi do podejmowania decyzji o leczniczym zastosowaniu tej rośliny.

Kraje wiodące w badaniach nad konopiami indyjskimi

Izrael

Oprócz bycia światowym liderem w badaniach nad medyczną marihuaną, Izrael jest także pionierem w badaniach nad właściwościami chemicznymi tej rośliny. Izrael jest uważany za najbardziej zaawansowany kraj na świecie, jeśli chodzi o badania nad konopiami indyjskimi. THC i układ endokannabinoidowy zostały odkryte w Izraelu w latach 60. przez Raphaela Mechoulama, światowej sławy izraelskiego pioniera badań nad konopiami indyjskimi. Od tego czasu, kraj ten finansuje badania naukowe nad konopiami indyjskimi, stawiając Izrael na szczycie drabiny badań nad konopiami indyjskimi.

Izrael szczyci się obecnie największą liczbą badań klinicznych na świecie, badających korzyści płynące z konopi indyjskich. Badania nad konopiami indyjskimi prowadzone w tym kraju koncentrują się na roli marihuany w leczeniu różnych schorzeń.

Kanada

W 2018 roku Kanada stała się drugim krajem, który w pełni zalegalizował konopie indyjskie. Proces legalizacji ruszył pełną parą po wyborze premiera Justina Trudeau, który obiecał zalegalizować rekreacyjną marihuanę. W ramach przygotowań do uruchomienia kanadyjskiego programu dotyczącego konopi indyjskich, ponad 1 800 kanadyjskich naukowców i badaczy wysłało list do Trudeau, domagając się od rządu ułatwienia badań nad konopiami indyjskimi.
W 2018 r. rząd Kanady postanowił przeznaczyć 1,4 miliona dolarów na 14 projektów badawczych, które planują zbadać wpływ legalizacji konopi indyjskich w całym kraju. Niektóre z projektów będą analizować potencjalny wpływ używania konopi indyjskich na społeczności tubylcze, kobiety w ciąży i nastolatki, podczas gdy inne projekty będą badać, jak zmieni się używanie konopi indyjskich po legalizacji.

Republika Czeska

Republika Czeska jest jednym z kilku krajów europejskich, które zalegalizowały marihuanę leczniczą w ciągu ostatniej dekady (i w 2013 r.) Od tego czasu Czechy stały się jednym z głównych ośrodków badań nad konopiami indyjskimi.

Republika Czeska posiada jedną z najwyższej jakości instytucji badawczych zajmujących się konopiami indyjskimi nie tylko w Europie, ale także poza nią. Międzynarodowy Instytut Konopi i Kannabinoidów (ICCI) w Czechach jest światowym liderem w badaniach nad konopiami indyjskimi opartych na dowodach naukowych. Niektóre z ich działań badawczych koncentrują się na badaniu skuteczności substancji zawartych w konopiach indyjskich na organizm ludzki, wpływie różnych substancji na określone zespoły i zaburzenia zdrowotne.

Hiszpania

Chociaż medyczna marihuana zawierająca THC jest obecnie zabroniona w Hiszpanii, w kraju tym powstało kilka instytucji zajmujących się badaniami nad konopiami indyjskimi. Zespoły badawcze z Uniwersytetu Complutense w Madrycie odkryły, że THC może wpływać na zaprogramowaną śmierć komórek guzów mózgu bez negatywnego wpływu na otaczające komórki mózgowe. W 2000 roku ten sam zespół przetestował działanie syntetycznego THC na szczurach, którym wstrzyknięto go w celu zniszczenia guzów mózgu. Zadziałał on u jednej trzeciej szczurów i przedłużył ich życie o sześć tygodni.

Hiszpanie przeprowadzili również badania mające na celu odkrycie ogólnych korzyści płynącychz konopi indyjskich, zrozumienie elementów genetycznych rośliny i różnorodności gatunków występujących w naturze. Hiszpańskie Obserwatorium Medycznych Konopi (OECM) jest obecnie jedną z najważniejszych instytucji zajmujących się badaniami nad konopiami indyjskimi w kraju.

Holandia

Holandia, która jest uważana za główny cel turystyczny związany z konopiami indyjskimi, jest jednym z liderów w dziedzinie badań nad medyczną marihuaną. Holandia jest jednym z niewielu krajów na świecie, który posiada uznany na szczeblu krajowym program dotyczący medycznej marihuany.

Holenderskie projekty badawcze obejmują szereg badań, które obejmują rozwój profili terpenów i kannabinoidów oraz testowanie medycznego zastosowania konopi indyjskich. Holenderskie badania przyniosły w ostatnich latach szereg ważnych odkryć. Zbadano, czy CBD może wpływać na prowadzenie pojazdów, czy substancja ta może tworzyć fałszywe wspomnienia i czy użytkownicy konopi powinni być uważani za odpowiednich świadków w dochodzeniach karnych.